sobota, 31 stycznia 2015

Tydzień Odkrywania

W naszej szkole odbyła się akcja Szkoły z Klasą 2.0, w którą włączyło się wielu nauczycieli i uczniów spoza programu.
Oto kilka działań, które miały miejsce:
odkrywamy zamki i pałace województwa świętokrzyskiego
W klasie 3C odbyły się zajęcia, których celem było zapoznanie uczniów z najciekawszymi i najbardziej charakterystycznymi zabytkami województwa świętokrzyskiego, ze szczególnym uwzględnieniem zamków i budowli pałacowych. Podczas zajęć uczniowie ćwiczyli umiejętność korzystania z serwisu Google Maps, w tym z funkcji Street View. Odkryli, że za pomocą tego narzędzia można "oglądać" różne miejsca w województwie (i na świecie) bez wychodzenia z domu i wykorzystać różne możliwości serwisu do planowania przebiegu podróży.
Uczniowie klasy VIa wzięli udział w doświadczeniu z balonem. Każdy z uczniów twierdził, że potrafi napompować balon włożony do pustej butelki; niestety nie udało się żadnemu śmiałkowi. Następne doświadczenie polegało na pocieraniu włosów napompowanym balonem i obserwacji, co się stanie. Zabawy było dużo, a radości nie było końca.



Uczniowie z klasy 4 bz wzięli udział w odkrywczych zajęciach. Wykonali wiele ciekawych doświadczeń:
  • zbadali co stanie się ze skorupką jajka gdy zostanie zalana octem
  • sprawdzali jak soda i ocet potrafią nadmuchać balon 
  • udowodnili że cytryny mogą stać się domową baterią
  • badali „przyciąganie bez magnesu”
  • sprawdzili czy woda gazowana „uniesie” rodzynki
  • jak płyn do mycia naczyń „maluje wzory” na powierzchni wody pokrytej pieprzem
  • „prali brudne pieniądze” wykorzystując sok z cytryny.
Uczniowie z 4 klasy to prawdziwi Młodzi Odkrywcy.



Uczniowie postanowili sprawdzić jak wielki wpływ na wodę ma nasz palec! Wystarczy tylko leciutko musnąć wodę i … zobaczcie sami. Potrzebujemy: wsypać do miseczki z wodą trochę mielonego pieprzu, na palec nalać kroplę płynu do naczyń i dotknąć bardzo delikatnie wody. Pomysł zobaczyliśmy na stronie: http://doswiadczenia.info/dla-najmlodszych/94-magiczny-p – ile tam ciekawostek i eksperymentów! Warto zajrzeć!
W czasie przerw lekcyjnych podczas Tygodnia Odkrywania uczniowie mogliś poczytać na korytarzach szkolnych ciekawostki geograficzne i matematyczne np. o liczbie PI, o Pitagorasie, o kuli ziemskiej, o rodzajach skał i obrotach kuli ziemskiej wokół Słońca oraz ciekawostki historyczne np. skąd wzięło się koło? Dużym powodzeniem cieszyły się przykłady działań matematycznych wywieszone na tabliczkach na korytarzu szkolnym.Uczniowie wykonywali działąnia pojedynczo i grupowo oraz zapisywaliśmy swe wyniki.

Uczniowie z klasy pierwszej i drugiej gimnazjum odkrywali budowę ciała człowieka – była zabawa i nauka.

Uczniowie pracujący w grupie projektowej przygotowali tablicę pt. „Odkrywamy historię regionu”, gdzie podzielili się z uczniami i rodzicami wiadomościami zebranymi o regionie w czasie wycieczek, zajęć warsztatowych i lekcji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz