W tym roku przypada 80 -ta rocznica wybuchu powstania w warszawskim getcie (19 kwietnia 1943 r.). Aby upamiętnić to wydarzenie nasza szkoła po raz trzeci włączyła się do "Akcji Żonkile" organizowanej przez Muzeum POLIN. Pod przewodnictwem Samorządu Uczniowskiego, Świetlicy Szkolnej i Drużyny Harcerskiej podjęliśmy działania przybliżające uczniom te tragiczne wydarzenia. Przed rozpoczęciem akcji szkolny koordynator akcji i chętni nauczyciele wzięli udział w szkoleniach online organizowanych przez edukatorów Muzeum POLIN. W oparciu o te szkolenia i materiały własne przeprowadzone zostały warsztaty, lekcje i aktywności plastyczne na każdym etapie edukacyjnym. Uczniowie poznali przebieg i skutki powstania w getcie, wykonywali żonkile, które stały się symbolem tych bolesnych wydarzeń.
Klasy 1-3 pracowały w oparciu o słuchowiska pt. "Było – nie ma – jest" Katarzyny Jackowskiej-Enemuo. Wykonali na warsztatach plastycznych plakaty promujące i upamiętniające akcję. Klasy 4-6 analizowały słuchowisko pt. "Takich dwóch, jak nas trzech" Katarzyny Ryrych, a 7-8 film pt. "Zdążyć przed Panem Bogiem" i wykonywali papierowe żonkile.
Cała społeczność szkolna na znak pamięci przypięła papierowe żonkile- symbol powstanie w getcie.
Poniżej fotorelacja podsumowująca nasze działania, która wykonali uczniowie z klasy 7a i 6e aparatem pozyskanym w ramach programu Laboratoria Przyszłości.
Warsztaty w świetlicy szkolnej
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz