sobota, 29 marca 2025

Witaj Wiosno!

W piątek, w świetlicy odbyły się warsztaty, na których uczniowie witali wiosnę. Podczas zajęć uczestnicy rozmawiali o pierwszych zwiastunach wiosny, rozwiązywali wiosenne zagadki, układali wiosenne puzzle oraz wykonywali prace plastyczne: panią Wiosnę w towarzystwie bocianów. Po tak kreatywnych zajęciach i wspaniałych aktywnościach uczniów mamy nadzieję, że wiosna zostanie z nami już na dłużej 😊






wtorek, 25 marca 2025

Wyjście do kina

Uczniowie klas 4-8 Szkoły Podstawowej Specjalnej Nr 14 w Kielcach obejrzeli w kinie Moskwa film pt."Jeden na milion" - historę chłopca , który ma autyzm, a jego kości są tak kruche, że każdy upadek może doprowadzić do złamania. Austin kocha swoją rodzinę, kolegów, szkołę i mimo choroby potrafi cieszyć się życiem. Film uczy szacunku dla inności, tolerancji i akceptacji.
Nasi uczniowie żywo reagowali na losy bohatera.





Dzień Liczby PI

 W naszej szkole jak co roku obchodzimy Dzień Liczby Pi. Data tego święta to 14 marca z tego powodu, że pierwszymi cyframi rozszerzenia dziesiętnego liczby pi, jako że data „14 marca” zapisywana jest w USA jako „3.14”.

Społeczność naszej szkoły hucznie obchodziła to święto.

Na korytarzy szkolnym powstała gazetka ścienna, odbyły się warsztaty, uczniowie rozwiązywali zadania  escape room, wypełniali karty pracy. Poznali wiersz " Kurczak PI". Nauczyciel muzyki zagrał melodię, której nuty były kolejnymi cyframi rozwinięcia liczby pi. Na koniec powstała wystawa z wykonanych prac.








poniedziałek, 24 marca 2025

Czytam z klasą lekturki spod chmurki - moduł II zakończony!

W ramach Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego wspierającego rozwój czytelnictwa w klasach 1-3 ,,Czytam z klasą lekturki spod chmurki. Edycja VI - Świat pełen emocji" zakończyliśmy moduł II - ,,smutek i złość". 

Uczniowie klas 1-3 wykonali wiele zadań związanych z omawianymi emocjami, opierając się na przeczytanej lekturze ,,Królowa Śniegu" H. Ch. Andersena. Dzieci uzupełniły strony lekturników, rozwiązały quiz dotyczący lektury, narysowały twarze ludzi z różnymi emocjami. Uczniowie wykonali wspólnie model zimowej krainy z zamkiem Królowej oraz postacie dzieci z lektury: Kaja i Gerdę.

W ramach zadania emocjonalnego uczniowie klas 1-3 wykonali drugą część drzewka emocji, ze śnieżynkami, na których napisali kiedy są smutni lub źli.

Wszystkie prace projektowe można podziwiać na korytarzu przy świetlicy.

Przed nami ostatni moduł do zrealizowania😊.









Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa

 21. marca obchodziliśmy Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. W sali gimnastycznej odbyło się spotkanie całej społeczności szkolnej i zaproszonych rodziców. Na początku spotkania pani Justyna wprowadziła nas w temat tego dnia oraz przypomniała co jest jego symbolem. Obejrzeliśmy dwa filmy, w których głównymi bohaterami były osoby z Zespołem Downa.

W drugiej części spotkania nasi uczniowie w składzie: Maciek, Alan, Kuba, Filip, Dominik, Andrzej, Adrian, Kacper, Wiktoria, Klara, Maciek, Eryk, Magda, Sandra i gościnnie pani Magda wystąpili w przedstawieniu ,,Rzepka" na podstawie wiersza J. Tuwima. Do występu przygotowanego przez nauczycieli świetlicy i panią Justynę stworzona została piękna, wiosenna dekoracja oraz stroje dla wszystkich. 

Na sam koniec spotkania zaprezentowaliśmy stworzony przez nauczycieli świetlicy film, w którym w rolach głównych wystąpili również nasi uczniowie. Dzięki temu, ten dzień dla każdego z nas był wyjątkowy!

Zapraszamy do oglądania!

przedstawienie ,,Rzepka"

filmik szkolny







piątek, 21 marca 2025

Światowy Dzień Recyklingu

 Od 18 marca przez cały tydzień obchodziliśmy Światowe Dni Recyklingu.

 Jak co roku harcerze wraz ze społecznością szkolną włączyli się w jego obchody. Tym razem uczniowie mieli do wykonania- przygotowane przez harcerzy- dwa zadania dotyczące recyklingu. Za ich zrealizowanie, klasy otrzymały dyplomy Przyjaciela Przyrody. Dziękujemy wszystkim za włączenie się w tę ważną akcję.

Harcerze







Tydzień Kultury Języka 2025

W dniach 10-15 marca nasza szkoła włączyła się w obchody Tygodnia Kultury Języka w województwie świętokrzyskim. Głównym organizatorem TKJ jest Instytut Literaturoznawstwa i Językoznawstwa UJK. Wydarzenie objęte zostało honorowym patronatem Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty. Motywem przewodnim tegorocznej edycji jest hasło: Choć burza huczy wkoło nas, do góry wznieśmy skroń, autorstwa Edmunda Niziurskiego, który pochodził z Kielecczyzny. W roku 2025 mija setna rocznica jego urodzin. XXXIII edycja Tygodnia Kultury Języka skupia się wokół humoru - postaci, sytuacji i słowa. W powieściach E. Niziurskiego humor pełni kluczową rolę skutecznie przyciągając kolejne pokolenia czytelników. Podczas głośnego czytania powieści „Sposób na Alcybiadesa”, które zostało zorganizowane w naszej szkole uczniowie żywo reagowali na komizm języka, postaci i sytuacji. Radosna atmosfera spotkania sprzyjała rozmowie na temat relacji między uczniami i nauczycielami ukazanej w dowcipny sposób w książce E. Niziurskiego.
Obchody Tygodnia Kultury Języka były także dla uczniów naszej szkoły okazją do spotkań z humorem i dowcipem językowym obecnym w twórczości polskich poetów literatury dziecięcej. Podczas konkursu recytatorskiego pod hasłem „Poeci o nas” przypomniane zostały wiersze „Samochwała” , „Skarżypyta”, „Jajko” (J. Brzechwa) , „Stefek Burczymucha” (M. Konopnicka), „Przyjaciele” (A. Mickiewicz) i inne, które w żartobliwy sposób zwracają uwagę na ludzkie przywary.
Humor i dobra zabawa panowały również w trakcie warsztatów „Ortografia na wesoło”, podczas których uczniowie utrwalali zasady poprawnej pisowni w formie aktywnych zabaw ruchowych i rywalizacji drużynowej.
Relacja z działań przeprowadzonych w naszej szkole znalazła się na stronie internetowej projektu TKJ w zakładce "Dobre praktyki": https://ilij.ujk.edu.pl/zespol-szkol-specjalnych-nr-1-w-kielcach/

czwartek, 20 marca 2025

Klasowe "ogródki na parapecie".

   Dziś 20.03. o godzinie 10:01 przywitała nas astronomiczna WIOSNA. To jedna z najpiękniejszych pór roku. To czas, kiedy przyroda budzi się do życia po zimowym śnie, trawa zaczyna się zielenić, drzewa wypuszczają pąki, a kwiaty rozkwitają w pełnej krasie. Jest to też czas optymizmu, nadziei i radości. Krótko mówiąc, wiosna jest po prostu magiczna! 
   Z tej okazji uczniowie klas I-III przywitali wiosnę w niezwykły sposób. Na początek wspólnie z wychowawcami omówili, co roślinom jest potrzebne do życia. Następnie zabrali się do pracy, aby stworzyć klasowe "ogródki na parapecie". Napełniali doniczki i pojemniki ziemią oraz samodzielne umieszczali w niej cebulki i nasiona.
W kącikach znalazły się min: cebula, szczypiorek, rzeżucha, koper, fasola oraz rośliny kwiatowe. Jak przystało na prawdziwych ogrodników uczniowie będą dbali o swoje rośliny i w ten sposób wzbogacać swoją wiedzę przyrodniczą.

niedziela, 16 marca 2025

Aktywna lekcja zdrowia.

   W ramach kolejnego etapu realizacji projektu edukacyjnego „Planeta zdrowia. Dlaczego nasze kości są twarde” fundacji „Uniwersytet Dzieci w Klasie” oraz świetlicowego projektu ,,Mamy moc” 12 marca naszych uczniów odwiedził niezwykły Gość, który na swoim własnym przykładzie i doświadczeniach wyjaśnił nam „Dlaczego sport to zdrowie?” 
  Pan Dariusz Mosiołek jest hokeistą i od wielu lat szkoli dzieci i młodzież w tej dyscyplinie sportowej. Opowiedział nam jak poprzez sport dbać o rozwój fizyczny, nasze ciało i zdrowie. Na sali gimnastycznej w formie zabawy uczniowie pod kierunkiem trenera doskonalili sprawność fizyczną. Dzięki ćwiczeniom na uwagę i koordynację uczniowie wzmocnili mięśnie posturalne, a także umiejętność manipulacji przedmiotami, którymi były kij i krążek hokejowy. Ponadto poznali historię sportu, cechy charakterystyczne ubioru hokeisty, sposobów na dobrą formę fizyczną. Była to dla nas wszystkich niezwykle cenna i aktywna lekcja zdrowia. 
                                            Dziękujemy i zapraszamy do nas częściej!


poniedziałek, 10 marca 2025

Alfabet Wielkopostny

 

Wielki Post to szczególny czas w roku liturgicznym, który ma na celu przygotowanie nas do Świąt Wielkanocnych. To okres nawrócenia, modlitwy i pokuty, który zaczyna się w Środę Popielcową i  trwa 40 dni.

Dzieci na katechezie miały okazję stworzyć Alfabet Wielkopostny, który pomógł im poznać i zrozumieć kluczowe pojęcia związane z tym czasem. Każda litera alfabetu była przypisana do ważnego słowa, symbolu lub wartości, które są istotne w okresie Wielkiego Postu, jak np. adoracja krzyża, droga krzyżowa, fioletowy kolor czy rekolekcje. Dzięki temu twórczemu zadaniu dzieci mogły w łatwy i ciekawy sposób zgłębić istotne aspekty Wielkiego Postu, a także lepiej zapamiętać te pojęcia.